Casey Johnson Wins Round Two at MIS

Goldade, Beale, and Buchholz Also Winners

Casey Johnson of Edgerton, Wisconsin, won Round Two of the Super Late Model Triple Crown Challenge at Madison tonight.  Ryan Goldade of Edgerton, Wisconsin, won the Dave’s White Rock Sportsman while Brian Beale of Franklin, Wisconsin, won the Pellitterri Waste Systems Bandits feature.  Jed Buchholz of McFarland, Wisconsin, won the 6Shooter race.

Casey Johnson Takes Home the Checkered Flag

Casey Johnson won the 50 lap feature for the Super Late Model Triple Crown Challenge.

Dean LaPointe and John Beale brought the seventeen car field to the green flag with Beale taking the early lead before the caution came out on lap 2 when several cars got together coming out of turn one.  Several cars went to the pits and were able to return except for Kelsey Dassow’s car that had front end damage.

On the restart it looked like the car of Bobby Wilberg had been shot out of a cannon as he leaped to the lead with Paul Shafer Jr. several car lengths behind in second.  Another caution came out on lap 5, but Wilberg had no trouble getting back out to the lead on the restart.  On lap 6 Johnson broke into the top five when he passed Dale Nottestad.  One lap later he was to second after working his way past both Jeremy Miller and Shafer Jr.

On lap 17 Miller moved up to third while Wilberg continued his leading ways.  A distant second, Johnson began reeling in the leader lap by lap and on lap 22 was right up on Wilberg’s rear bumper.

Johnson patiently waited for the right opportunity and found it on lap 23 when he worked to the inside of Wilberg and made the past for the lead coming out of turn three.

It looked like smooth sailing for Johnson until lap 33 when a car stalled on the track while making an attempt to exit to the pits.  Johnson continued to lead after the restart with Miller up to second followed by Wilberg, Rich Bickle, and Shafer Jr.

On lap 37 Bickle was able to move past Wilberg for third, but neither Bickle or Miller would have enough to catch Johnson as the race stayed green the rest of the way.  Miller finished second followed by Bickle, Wilberg, and Shafer Jr.

“It was a little nerve racking out there,” said Johnson as he talked about working his way up to the lead.  “The guys worked really hard on the car this week to get it ready. I really have to thank Bruce Lee and my dad.”

Miller set fast time with a lap of 17.471 with Jeff Storm winning the B and B Lawncare Dash with heat wins going to Storm, Bickle, and Caleb Adrian.

The point leader going into the night, Ty Majeski had major mechanical issues during the Dash and was unable to start the heat or feature.  Miller is the new point leader with 204 followed by Shafer Jr. (195), Storm (172), Feiler (165), and Feiler (148).

z49wFBvQUAz9-Y0KNViDz46ObpFWkfDOy0X7NKE01-g,FrmRM3zbyYv50F7Pm5XlN5N7ZpRbF_xu0mALq87Mk3I

It’s Back to Victory Lane for Ryan Goldade

After having mechanical issues in his last race, Ryan Goldade was able to make another visit to victory lane after winning the 20 lap feature for the Dave’s White Rock Sportsman.

Steve Anderson led the first twelve laps while Goldade and Robert Hansberry were fighting it out for second place.  Anderson had built up a multi-car length advantage, but by lap 10 his lead was starting to vanish as Goldade was up to apply pressure.  On lap 13 both Goldade and Hansberry were able to get inside of Anderson going into turn three and took over the top two spots while coming out of turn four.

A caution on lap 14 for a spin set up a restart, but Goldade was able to maintain his lead despite the best efforts of Hansberry.  In the end it was Goldade winning by 0.269 seconds over Hansberry followed by Anderson, Lundberg, and Darrell Garman.

“I love racing with Robert,” said Goldade, “He races me clean and I was able to hold him off.  We made it work tonight after having trouble a couple of weeks ago.”

Goldade set fast time with a lap of 20.326 with Anderson winning the First Supply Dash and the heat race.

uYkyVKLSMkRD9wKXTLyl2rXODtWxvsDdMmdXlcRdHO4,7Hq47lPGd_F9LpIFXb_QecA4oHY86fykCn4fDyI0THU

Beale Wheels to Victory

Brian Beale made the most of his first race at Madison this season by picking up the 20 lap feature for the Bandits.

McKayla Adams and Cade Watters brought the eleven car field to the green flag, but it was Beale coming from the outside of row three to grab the lead coming out of turn four on the first lap.

On lap  3 Nick Schmidt was up to second place followed by Steve Dickson and David Schmidt.  But Beale had quickly built up a sizeable advantage over the field and the best anyone could hope for was a caution flag.

Two cautions did come out on lap 14 and 17, but each time Beale was able to easily maintain his lead.  Dickson was able to hold off point leader Dan Snyder for second with David Schmidt taking home fourth place just ahead of Nick Schmidt.

“It was a great night.  We had some trouble earlier with the car, but got things figured out,” said Beale.

Brandon DeLacy set fast time with a lap of 15.182 with David Schmidt winning the First Supply Dash while Jovanni DiMaggio and Nick Schmidt won the heat races.

It’s Hall of Fame Night at MIS next Friday with action in the NASCAR Whelen All American Late Models, American Ethanol Super Trucks, Bandits, Legends, and Vintage Modifieds.  Practice begins at 5:00 with qualifying at 6:20 and racing at 7:30.  Hall of Fame inductions will take place during intermission honoring Joe Shear, Dick Trickle, Sam Bartus, John Ziegler, and Tom Reffner.

Results

Super Late Models 7/10/2015

50 Lap Feature:1. Casey Johnson (Edgerton, WI), 2. Jeremy Miller (Rockton, IL), 3. Rich Bickle (Edgerton, WI), 4. Bobby Wilberg (Beloit, WI), 5. Paul Shafer Jr. (Portage, IN), 6. Dale Nottestad (Cambridge, WI), 7. Joel Theisen (Maple Grove, MN), 8. Dave Feiler (Sun Prairie, WI), 9. Jeff Storm (Waterford, WI), 10. Claire Decker (Eagle River, WI), 11. Brandon Hill (Genoa City, WI), 12. John Beale (Madison, WI), 13. Caleb Adrian (Walcott, IA), 14. Dave Finney (Sycamore, IL), 15. Dean Lapointe (Marshfield, WI), 16. Derek Kraus (Stratford, WI), 17. Kelsey Dassow (West Bend, WI), 18. Dan Lensing (Roscoe, IL), 19. Ty Majeski (Seymour, WI),

BandB Dash:1. Jeff Storm (Waterford, WI), 2. Casey Johnson (Edgerton, WI), 3. Dave Feiler (Sun Prairie, WI), 4. Jeremy Miller (Rockton, IL), 5. Paul Shafer Jr. (Portage, IN), 6. Ty Majeski (Seymour, WI),

Heat 1:1. Caleb Adrian (Walcott, IA), 2. Claire Decker (Eagle River, WI), 3. Kelsey Dassow (West Bend, WI), 4. Joel Theisen (Maple Grove, MN), 5. Dave Finney (Sycamore, IL), 6. Derek Kraus (Stratford, WI),

Heat 2:1. Rich Bickle (Edgerton, WI), 2. Bobby Wilberg (Beloit, WI), 3. Dale Nottestad (Cambridge, WI), 4. John Beale (Madison, WI), 5. Dean Lapointe (Marshfield, WI), 6. Brandon Hill (Genoa City, WI),

Heat 3:1. Jeff Storm (Waterford, WI), 2. Jeremy Miller (Rockton, IL), 3. Paul Shafer Jr. (Portage, IN), 4. Casey Johnson (Edgerton, WI), 5. Dave Feiler (Sun Prairie, WI),

Qualifying:1. Jeremy Miller (Rockton, IL), 2. Casey Johnson (Edgerton, WI), 3. Paul Shafer Jr. (Portage, IN), 4. Ty Majeski (Seymour, WI), 5. Dave Feiler (Sun Prairie, WI), 6. Jeff Storm (Waterford, WI), 7. Dale Nottestad (Cambridge, WI), 8. Rich Bickle (Edgerton, WI), 9. Bobby Wilberg (Beloit, WI), 10. Dan Lensing (Roscoe, IL), 11. Brandon Hill (Genoa City, WI), 12. John Beale (Madison, WI), 13. Dean Lapointe (Marshfield, WI), 14. Dave Finney (Sycamore, IL), 15. Caleb Adrian (Walcott, IA), 16. Kelsey Dassow (West Bend, WI), 17. Claire Decker (Eagle River, WI), 18. Derek Kraus (Stratford, WI), 19. Joel Theisen (Maple Grove, MN),

Sportsman 7/10/2015

20 Lap Feature:1. Ryan Goldade (Edgerton, WI), 2. Robert Hansberry (Beloit, WI), 3. Steven Anderson (Stoughton, WI), 4. Matt Lundberg (Rockford, IL), 5. Darrell Garman (South Beloit, IL), 6. Mike  Taylor (Stoughton, WI), 7. Ray Hellenbrand (Verona, WI),

First Supply Dash:1. Steven Anderson (Stoughton, WI), 2. Ryan Goldade (Edgerton, WI), 3. Robert Hansberry (Beloit, WI), 4. Darrell Garman (South Beloit, IL), 5. Mike  Taylor (Stoughton, WI), 6. Matt Lundberg (Rockford, IL),

Heat:1. Steven Anderson (Stoughton, WI), 2. Ryan Goldade (Edgerton, WI), 3. Darrell Garman (South Beloit, IL), 4. Robert Hansberry (Beloit, WI), 5. Matt Lundberg (Rockford, IL), 6. Ray Hellenbrand (Verona, WI), 7. Mike  Taylor (Stoughton, WI),

Qualifying:1. Ryan Goldade (Edgerton, WI), 2. Robert Hansberry (Beloit, WI), 3. Matt Lundberg (Rockford, IL), 4. Mike  Taylor (Stoughton, WI), 5. Steven Anderson (Stoughton, WI), 6. Darrell Garman (South Beloit, IL), 7. Ray Hellenbrand (Verona, WI),

Bandits 7/10/2015

20 Lap Feature:1. Brian Beale (Franklin, WI), 2. Steve Dickson (Rockton, IL), 3. Dan Snyder (Stoughton, WI), 4. David Schmidt (Cudahy, WI), 5. Nick Schmidt (Watertown, WI), 6. Brandon DeLacy (Stoughton, WI), 7. Steve Putnam (Beloit, WI), 8. Cade Watters (Sun Prairie, WI), 9. Josh Kampmeier (McFarland, WI), 10. Joe DiMaggio (Oregon, WI), 11. McKayla Adams (Sun Prairie, WI), 12. Lyle Phillips (Edgerton, WI), 13. Chris Tolliver (Watertown, WI)-DNS, 14. Adam Monte (Waunakee, WI)-DNS

First Supply Dash:1. David Schmidt (Cudahy, WI), 2. Brandon DeLacy (Stoughton, WI), 3. Dan Snyder (Stoughton, WI), 4. Nick Schmidt (Watertown, WI), 5. Brian Beale (Franklin, WI),

Heat 1:1. Joe DiMaggio (Oregon, WI), 2. McKayla Adams (Sun Prairie, WI), 3. Steve Putnam (Beloit, WI), 4. Lyle Phillips (Edgerton, WI), 5. Cade Watters (Sun Prairie, WI), 6. Josh Kampmeier (McFarland, WI), 7. Adam Monte (Waunakee, WI), 8. Chris Tolliver (Watertown, WI),

Heat 2:1. Nick Schmidt (Watertown, WI), 2. Brandon DeLacy (Stoughton, WI), 3. David Schmidt (Cudahy, WI), 4. Steve Dickson (Rockton, IL), 5. Dan Snyder (Stoughton, WI), 6. Brian Beale (Franklin, WI),

Qualifying:1. Brandon DeLacy (Stoughton, WI), 2. Steve Dickson (Rockton, IL), 3. Nick Schmidt (Watertown, WI), 4. Dan Snyder (Stoughton, WI), 5. Brian Beale (Franklin, WI), 6. David Schmidt (Cudahy, WI), 7. Steve Putnam (Beloit, WI), 8. Josh Kampmeier (McFarland, WI), 9. Cade Watters (Sun Prairie, WI), 10. McKayla Adams (Sun Prairie, WI), 11. Joe DiMaggio (Oregon, WI), 12. Lyle Phillips (Edgerton, WI), 13. Chris Tolliver (Watertown, WI), 14. Adam Monte (Waunakee, WI),